Aż 12 milionów Polaków korzysta z Facebooka. W serwisie kipią dyskusje o niecodziennych wydarzeniach i codziennych produktach. Piszą osoby prywatne, marketerzy i piarowcy. Najskuteczniejsi z nich przestrzegają tych zasad…
1. PISZ ODWRÓCONĄ PIRAMIDĄ
Puentę umieść w pierwszym zdaniu, potem dodaj uzasadnienie. Informacje dodatkowe przesuń na koniec komentarza. Dlaczego? Statystyczny internauta nie czyta uważnie tekstu, a tylko go przegląda. Co to znaczy? Użytkownik wodzi wzrokiem po linii litery F. Skupia uwagę na pierwszej linijce i zahacza o początek drugiej. Resztę wpisu często opuszcza, „scrollując” w dół strony. Odwrócenie piramidy jest tak skuteczne, że rządzi profesjonalnym webwritingiem – pisaniem tekstów użytkowych do Internetu.
2. TRZYMAJ STAŁY KURS
Pisz rzeczowo – skup się na temacie i ogranicz dygresje. Bo dyskusja w sieci nie sprzyja tyradom, filozofii i anegdotom. Zwłaszcza, gdy wątek angażuje silne emocje, a wymiana zdań jest długa i gorąca. Chcesz zobaczyć przykład? Wejdź na najpopularniejszy fanpage polskiego Facebooka – Robert Lewandowski, ponad 6 mln fanów – i spróbuj nadążyć za wybranym tematem.
3. ROZMAWIAJ z CZŁOWIEKIEM
Zwracaj się bezpośrednio do rozmówcy. Wymieniaj jego imię na początku postu. To porządkuje dyskusję i dobrze świadczy o twoich manierach. Cytuj także fragmenty wypowiedzi, do których się odnosisz. W ten sposób skracasz swoją wypowiedź i ułatwiasz sobie argumentowanie.
4. ROZRUSZAJ ZDANIA
Używaj więcej czasowników i ogranicz przymiotniki. Dzięki temu twoja wypowiedź staje się dynamiczna, a dyskusja żywa. Poza tym skracaj zbyt długie zdania, a te złożone – rozbijaj na kilka pojedynczych. Zwiększasz tym atrakcyjność komentarza i rozmowy.
5. UNIKAJ KRZYKU
Nie przesadzaj z Caps Lockiem. Pisanie całej wypowiedzi wielkimi literami źle o tobie świadczy. Po pierwsze – utrudniasz innym czytanie, po drugie – wyglądasz jak desperat walczący o uwagę całego forum. Jeśli komentujesz kilka kwestii, używaj liczebników porządkowych. Możesz zastosować wersaliki w jednym lub kilku słowach. Nadużywanie wykrzykników jest, oczywiście, zabronione.
6. ZAPOMNIJ o BRZYDKICH SŁOWACH
Nie przeklinaj. Niewielu potrafi robić to z gracją. Ty potrafisz? OK, ale i tak – nie przeklinaj, bo to się nie opłaca. Sprawia, że ludzie skupiają uwagę na brzydkim stylu, a zapominają o treści. Myślisz, że wykropkowanie części słowa pomaga? Może, ale obecność wulgaryzmu wciąż daje się wyczuć. I nie naprawisz tego uśmiechniętym emotikonem.