Jak zaprojektować logo, które spodoba się Polakom?

To nie jest łatwe – jak pokazują logo Pomorskiego i Polski. A wystarczy trzymać się trzech reguł, by ludzie z większym uznaniem przyjmowali nowe projekty znaków.

Opinia publiczna i środowisko designerów krytykują nowe logo Pomorskiego (galeria, zdj. 1). Zarzucają mu, że nie pasuje do strategii wizerunkowej województwa. A strategia mówi, że Pomorskie to miejsce dobre do życia, odpoczynku i biznesu. Ten ostatni jednak trudno znaleźć w nowym znaku. Dlatego projektującym warto przypomnieć, że:

1. PROJEKTOWANIE TO PROCES, KTÓRY… NIE ZACZYNA SIĘ OD RYSOWANIA

Na początku zbieramy i analizujemy informacje oraz ustalmy cele wizerunkowe, od których nie można później odejść. Praca projektowa dzieli się na etapy:

Proces Projektowania Graficznego - Maja NowakBrief Graficzny – formularz, który wypełnia klient. Są w nim m.in. nazwa i slogan, historia marki i opis jej działalności oraz charakterystyka jej odbiorców. Brief pyta także o: przyszłe cele marki, zapotrzebowanie na inne elementy (wizytówki, witryna WWW, plakaty) i ostateczny termin wykonania projektu.
Badanie Otoczenia – projektant zbiera informacje o branży/przestrzeni społecznej, w której funkcjonuje marka; szuka konkurentów marki oraz wartości, które są ważne w jej branży/przestrzeni społecznej.
Sprawdzanie Trendów – grafik analizuje kolorystykę i style, które dominują w systemach identyfikacji wizualnej danej branży/przestrzeni społecznej.
Koncept i Rysowanie – autor projektu przygotowuje paletę kolorów, czcionki i ideę logo. Potem projektuje znak i resztę systemu identyfikacji wizualnej.
Pierwsze Recenzje – o projekcie wypowiadają się graficy i grupy uczestniczące w badaniach fokusowych. Wykonawcy projektu analizują uwagi i wprowadzają zmiany. Po tym autorzy pokazują projekt klientowi.
Zaprezentowanie Światu – oficjalna premiera logo i systemu identyfikacji. Media otrzymują informacje prasowe, a klient zaczyna używać logo i systemu identyfikacji.

2. LOGO TO DIAMENT, POTRZEBUJE ODPOWIEDNIEJ OPRAWY

Nie pokazujmy logo bez oprawy. Dlaczego? Nie oglądamy drogich kamieni codziennie. Ale potrafimy wyobrazić sobie różnicę między diamentem prezentowanym na palcu pięknej modelki, a tym leżącym na zabałaganionym biurku. Wartość przedmiotów jest ta sama, wrażenia odbiorców – zupełnie inne. Podobnie jest z pokazywaniem światu logo – nie powinniśmy prezentować „na surowo”. Lepiej, gdy towarzyszą mu przykłady jego wykorzystania w komunikacji marki.
Podoba mi się znak Polska. Spring into new (galeria, zdj. 2.). Jest prostym, dynamicznym logo. Ma mocny przekaz – symbolizuje polską energię, entuzjazm i rozwój. Jest także nowoczesny i estetyczny. Jednak projekt spotkał się z miażdżącą krytyką. Bo nie spodobał się masowemu odbiorcy, dla którego został stworzony. Co mogłoby jego odbiór? Pokazanie przykładów wykorzystania go w komunikacji, które pojawiły się dopiero znacznie później (galeria, zdj. 3-5).

3. POLAK ZNA SIĘ NA WSZYSTKIM… OPRÓCZ GRAFIKI

Edukujmy! Każda premiera logo powinna być lekcją o jego pożądanych cechach, do których należą:
– prostota,
– łatwa zapamiętywalność,
– odporność na upływający czas,
– wszechstronność w wykorzystaniu,
– adekwatność stylu.
Błędem jest liczenie na to, że przeciętny odbiorca będzie znał wartość dobrego logo. Bez wiedzy o powyższych cechach Polacy nadal będą oceniać tylko urodę nowych znaków. A przecież one niosą w sobie wiele innych wartości. Ocenianie ich na zasadzie ładne/nieładne zawsze skończy się awanturą. Bo gusta były, są i zawsze będą różne.

Ten pokaz slajdów wymaga włączonego JavaScript.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.